Analiza funkcjonalna poglądów mitopodobnych

Pan Łukasz Bilski z Instytutu Psychologii UAM liście postawił w pewnym liście bardzo ciekawe pytanie: “czy istnieje empiryczna analiza jakiegokolwiek poglądu mitopodobnego?”

Nawiązuje ono do propozycji zawartej w jednym z wykładów (z metodologii nauk społecznych) pt. “Badanie wierzeń społecznych metodami analizy logicznej i analizy funkcjonalnej” opublikowanym w domenie calculemus.org, a przedrukowanym (w starannej oprawie redakcyjnej, wraz z kontekstem innych moich wykładów) w witrynie “Racjonalista”. Jest to propozycja terminologiczna, żeby wprowadzić do socjologii pojęcie poglądów mitopodobnych. Choć wcześniej nie, nazwana, jest to kategoria realnie w życiu społecznym obecna, do którego analizowania nie wystarcza np. funkcjonalizm metodologiczny Malinowskiego, choć powinien on stanowić solidny punkt wyjścia. Różnica w metodach badawczych wynikałaby z dalece innego usytuowania poglądów mitopodobnych w racjonalistycznej kulturze współczesnej aniżeli mają mity w kulturach pierwotnych. Dziś np. pogląd mitopodobny, aby mógł funckjonowac np. w przestrzeni politycznej, musi się powoływać na ekspertyzy naukowe, zaś relacja między metodologia takich ekspertyz do kryteriów obowiązujacych teorie naukowe byłaby ważnym wskaźnikiem empirycznym (choć korzystającym z analizy logicznej) cechy “mitopodobności”.

Inny ważny punkt analizy funkcjonalnej poglądów mitopodobnych, dotyczących różnicy w stosunku do mitów kultur pierwotnych, to rola jaką one pełnią w grze  partykularnych interesów — politycznych, gospodarczych, korporacyjnych etc. podczas gdy mity pierwotne nie mają związku z taką grą interesów, powstają w procesie bardziej spontanicznym, z mniejszą dozą manipulacji.

Pomysł p. Bilskiego jest wart uwagi. Warto od razu przystąpić do dzieła i wziąć na warsztat jakiś szczególnie silny i obfitujący w skutki społeczne mit polityczny lub ekonomiczny z naszego “tu i teraz”, i na tym przykładzie, postępując zrazu dość intuicyjnie, dopracowywać się metodologii badania tego rodzaju zjawisk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia nauki, Filozofia polityczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Responses to Analiza funkcjonalna poglądów mitopodobnych

  1. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że moje pytanie znalazło się na tym blogu.
    Pragnę jednak wprowadzić drobną korektę na początku, ponieważ wykształcenie wyższe pobierałem w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.

    Strasznie mnie korci, żeby wrzucić na tapetę coś kontrowersyjnego, ponieważ jeśli w przypadku takiej kwestii uda nam się dokonać empirycznej analizy (może być na gruncie funkcjonalizmu) i nie wikłać emocjonalnie to być może istnieje też szansa, żeby obalić ten pogląd w świadomości społecznej.

    To co przychodzi mi do głowy na szybko:
    Marihuana jest bardziej szkodliwa niż alkohol i papierosy dlatego powinna być nielegalna. (najnowszy raport Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej ONZ wskazuje destrukcyjne skutki prohibicyjnej polityki narkotykowej)

    Z punktu widzenia funkcjonalnego mit marihuanowy najbardziej służy Policji, która niewielkim wysiłkiem poprawia sobie statystyki skuteczności. O wiele łatwiej złapać studenta z trawką niż handlarzy ludźmi czy wymuszających haracze. Służy to pośrednio również prokuratorom i sędziom. Tworzy to dodatkową linię podziału w społeczeństwie wmawiając przeciętnemu obywatelowi zagrożenie ze strony młodych ludzi na haju. Więc temat służy również mediom i politykom.

    Polska jest krajem wolności gospodarczej. (64. miejsce na indeksie wolności ekonomicznej za Rumunią oraz Trynidadem i Tobago. http://www.heritage.org/index/ranking) Skoro jesteśmy “zieloną wyspą” i wogóle jest tak różowo, to nie ma powodu zmniejszać podatków, reformować systemu emerytalnego, zmniejszać biurokrację i zwiększać swobody gospodarcze. Obecny model pasożytuje na obywatelach dając w zamian niewiele.

    Idąc powyższym tropem możemy jeszcze wciągnąć na tapetę mit “bezpłatnej” edukacji i “bezpłatnej” służby zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *