Domena Calculemus.org powstała z początkiem roku 1998 jako własność Fundacji na rzecz Informatyki, Logiki i Matematyki założonej w roku 1992 przez Halinę i Witolda Marciszewskich; przez ponad 20 lat prezesem Zarządu był Witold Marciszewski, obecnie jest nim Roman Matuszewski.
Wszechstronne zasługi w utworzeniu i prowadzeniu domeny, jak też powstałych z jej ewolucji innych witryn, ma informatyk Jarosław Sokołowski. Jest to rola pomysłodawcy i realizatora rozwiązań informatycznych, administratora, konserwatora, programisty, konsultanta itd.
Założyciel domeny, zgodnie ze swą profesją odnotowaną na dyplomie jako „dr hab. nauk humanistycznych w zakresie logiki”, zamierzył ją jako witrynę dla filozofii i nauk społecznych. Jej osobliwością jest uprawianie tych nauk według programu Gottfrieda Wilhelma Leibniza (1646-1716). Programu zmodernizowanego na miarę naszych czasów, to jest, z wykorzystaniem w treści i metodach współczesnej logiki wraz z informatyką. Podstawowa jest dla tych nauk idea obliczalności. Stąd tytuł domeny CALCULEMUS, co znaczy: obliczajmy! A jej ikonami są wizerunki maszyny liczącej Leibniza oraz odkrywców świata liczb nieobliczalnych — Kurta Gödla i Alana Turinga.
Zawartość domeny odzwierciedla zainteresowania badawcze, działalność pisarską oraz aktywność dydaktyczną i akademicko-organizacyjną jej założyciela, z tym że jak najchętniej są w niej widziani również inni autorzy.
* * *
Od początku roku roku 2011 domena jest skorelowana z blogiem „Polemiki i Rozmówki w Cafe Aleph”, współprowadzonym od roku przez Pawła Stacewicza, który wniósł doń nowe powiewy, idące od środowisk Politechniki Warszawskiej. Korelacja bierze się z potrzeby optymalnego połączenia dwóch jakości pisarstwa akademickiego. (1) Jednym jest połączenie pełności argumentacji, dokumentacji bibliograficznej i ścisłości wywodów, co wymaga tekstów w rozmiarze, który jest standardem w periodykach naukowych. (2) Innym atrybutem, nie mniej pożądanym, jest ten, na który składa się zwięzłość, barwność, a nawet pewna prowokacyjność, cechujące publicystykę.
Pomysł optymalizacyjny polega na stworzeniu elektronicznej czytelni — Lectorium — tekstów pierwszego rodzaju. Każdy z nich może mieć (w miarę potrzeby) odpowiednik na ten sam temat, ale drugiego rodzaju. Ten drugi to teksty zagajeń dyskusji w blogu, które stwarzają przestrzeń dla opinii dyskutantów. Linki między jednym i drugim rodzajem tekstów mają sprawiać, że zalety obu będą się wzajem dopełniać.
Ze względu na asocjacje z życiem intelektualnym, jakim tętniły przez wieki kawiarnie europejskich metropolii, obejmujemy obie „instytucje” mianem Cafe. Czemu jest to Cafe pod Alephem? Ma to związek z ideą calculemus: alephy są to nieskończone zbiory liczb należące do różnych poziomów nieskończoności. Ich odkryciu przez Georga Cantora (wielkiego admiratora Leibniza) zawdzięczamy, w szczególności, zrozumienie tego, jak ma się zbiór liczb naturalnych do continuum liczb rzeczywistych. Temat ten stał się, całkiem spontanicznie, jednym z najczęściej dyskutowanych w blogu, co potwierdza słuszność jego powiązania z ideami Alepha i Calculemus.
Istnieje też ważny związek pojęcia obliczalności z metodologią nauk społecznych, dostrzeżony przez Maxa Webera i ekonomiczną Szkołę Austriacką. Niech to zachęci do wizyt w Cafe Aleph tych humanistów, których pociągają nowe horyzonty. Może nie często śnią się one filozofom, ale są jak najbardziej realne na jawie.