Artykuł pod tym tytułem jest pomyślany do dyskusji łącznie z tekstem pt. ,,Gödlowski racjonalizm informatyczny na tle projektu Mathesis Universalis”, będącym tamtego artykułu kontynuacją. Określenie „racjonalizm informatyczny” charakteryzuje oryginalne, właściwe Gödlowi, rozpatrywanie zdolności rozumu, w szczególności intuicji matematycznej, przez ich porównywanie z potencjałem obliczeniowym maszyny Turinga. Racjonalistyczna apoteoza rozumu polega u Gödla na argumentacji na rzecz nieporównanie wyższych możliwości rozumu ludzkiego.
Koncepcję Gödla można zrozumieć znacznie głębiej, gdy się ją porówna w projektem Mathesis Universalis racjonalistów 17-go wieku, inspirowanym podobną wiarą w moc rozumu, ale dalekim od dostrzeżenia jego nie mającej kresu jego dynamiki rozwojowej. Dynamiki w kierunku ogarniania coraz to nowych obszarów matematyki i konstruowania na tej podstawie coraz potężniejszych algorytmów.
Dojrzałe realizacje projektu 17-wiecznego, w pełni poprawne metodologicznie, choć nie ogarniające całości wiedzy (jak to planowano w wieku XVII), mamy dziś na gruncie logiki matematycznej i teorii mnogości. Donosi o tym artykuł: Mathesis Universalis na nasze czasy. Wkład Fregego, Cantora i Gödla. Dostarcza on danych historycznych pomocnych w dyskusji nad Gödlowskim racjonalizmem informatycznym.