Pełny tekst na ten temat – w Czytelni „Cafe Aleph”.
Poniżej: temat pod dyskusję.
Czy opowiadasz się za poglądem Huntingtona, czy za krytyką tego poglądu zawartą w artykule Witolda Marciszewskiego pod tym tytułem?
Pełny tekst na ten temat – w Czytelni „Cafe Aleph”.
Poniżej: temat pod dyskusję.
Czy opowiadasz się za poglądem Huntingtona, czy za krytyką tego poglądu zawartą w artykule Witolda Marciszewskiego pod tym tytułem?
Odcinek wstępny
P1. Huntington czerpie pojęcia i założenia od swego mistrza Arnolda Toynebee.
P2. Cywilizaja zachodnia jest uniwersalna z następujących powodów:
– dziedzictwo starożytności klasycznej – zachód przejał między innymi grecką filozofię, racjonalizm, język łciński, chrześijaństwo;
– katolicyzm i protestantyzm – najważnijsza cecha cywlizacji zachodniej;
– demokracja, rządy prawa, pluralizm społeczny;
– indywidualizm;
– rozwój nauki i techniki, osiągnięcia cywilizacyjne;
– idea liberalna.
P3. Moim zdaniem, religia grecka nie przyczyniła się do powstania geometrii Euklidesa. Swoją teorię opracował dzięki wiedzy matematycznej.
P4. Zgadzam się z konkuzją 1, czyli z teorią zderzenia cywilizacji Huntington’a, który twierdzi, że obecnie może dochodzić do poważnych konfiliktów między poszczególnymi cywilizacjami. W dzisiejszych czasach bez problemu można zauważyć odmienności kulturowe, rasowe, religijne które są zalążkiem do strać i być może – w przyszłości – do podziału cywilizacji.
P5. Cywlizacje z basenu Morza Śródziemnego, które wniosły wkład do cywilizacji:
– cywilizacja starozytnej Grecjii – demokracja, filozofia, sztuka, architektura;
– cywilizacja rzymska – budownictwo (bazyliki, łuki triumfalne, amfiteatry, akwedukty, drogi), literatura, cement,
– cywilizacja egipska – pismo, medycyna (mumifikowanie, chirurgia), kalendarze słoneczne, rzemiosło, astronomia, geometria;
– cywilizacja bizantyjska – architektura, broń, produkcja ceramiki.
I: Odcinek pierwszy
P1. Operacjonalizacja pojęcia wyrażonego zwrotem „temperatura ciała”:
Temperatura ciała wynosi 36,6 o C. Kiedy nie sięga tych parametrów temperatura jest za niska, natomiat kiedy je przewyższa – za wysoka.
P2. Procedura operacjonalizacji – proces przekształcania abstrakcyjnych pojęć, dotyczących przedmiotu badania, w konkretne wskaźniki i zmienne, dające się zmierzyć empirycznie
P3. Pojęcie apriryczne – założenie, że istnieje wiedza niezależna od doświadczenia; wiedza zdobyta poza doświadczeniem.
P4. kibic – osoba wpierająca dopingiem swoją ulubioną drużynę bądź sportowów, przeżywająca emocjonalnie porażkę i powodzenie faworytów
Bramkarz – osoba odpowiedzialna za uniemożliwienie drużynie przeciwnej strzelenia gola w czasie gry. Bramkarzem jest również nazywany ochroniarz np. w klubie.
P5. Pojęcia empiryczne wymagające operacjonalizacji to takie, które nie są zroumiałe ludziom niezagłębionym w dany temat. Rozmumieją je tylko nieliczne osoby zagłębione. Pojęcia niewymagające operacjonalizacji są zroumiałe dla wszystkich.
II. Odcinek drugi
P3. Islam był kokonem dla starożytnych cywilizacji Iranu i Izraela.
P6. Bank centralny – naczelna instytucja systemu bankowego każdego kraju. Jest odpowiedzilna za sprawne funkcjonowanie systemu bankowego.
P7. demokracja, chrześcijaństwo, rządy prawa, pluralizm społeczny, rozwój nauki i techniki.
III Odcinek trzeci
P1. Cywilizacja X jest określana mianem liberalnej, ponieważ nadrzędna wartością jest wolność. Obywatele mają większe prawa do sumienia i stylu życia, a władza nie ingerwuje tak natarczywie w sferę życia prywatnego. Istnieje możliwośc działania zgodnie z własną wolą co sprzyja rozwojowi człowieka w wielu dziedzinach.
P2. Koło, papier, druk, porcelana.
P3. John Napier – wprowadził do matematyki ułamki dziesiętne,
Kartezjusz – wprowadził ułamki dziesiętne, układ współrzędnych kartezjańskich
Pierre de Fermat i Blaise Pascal – rachunek prawdopodobieństwa i kombinatoryki,
Johann Rahn – wprowadził znak dzielenia,
Isaac Newton – zasada dynamiki.
P4. Posługując się cyframi rzymskimi nie używamy zera, jest ono tam nieobecne.
P5. Ataturk był tureckim politykiem, pierwszym prezydentem Republiki Turcji. Przeprowadził modernizacje i europeizację kraju. Szczególnymi zasługami są: wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego, alfabetu łacińskiego, oczyszczenie języka tureckiego z naleciałości arabskich i wprowadzenie nazwisk. Wprowadził kodeks karny co ograniczało ingerencję islamu w politykę państwa. Nadał kobietom prawa wyborcze, wprowadził dla nich przymusowe nauczanie o promował zachodni stył ubioru.